« Tagasi

Turvaliselt värviderohkesse sügisesse

Puudel on juba rõõmus värviküllane rüü, mida rebivad vahel tuulehood ja raputavad vihmasajud. See tähendab, et pimedat aega on järjest rohkem, inimesed jätavad suvilad taas omapead ja ilmastikuolud muutuvad raskemaks. Et sügis- ja talvehooaeg saaks ohutult mööda saadetud, tuleb meelde tuletada mõningad põhitõed.

On teada, et langenud lehtedest muutub teekate libedamaks ja kui ilmataat maale ka miinuskraadid toob, on must jää kiire tulema. Seega tuleks üle vaadata oma sõidukite rehvide olukord ja kriitiliselt hinnata, kas nendega on ikka piisavalt ohutu sõita või tuleks need välja vahetada.

Auto on paljude truu abimees millega mõnusalt ja turvaliselt iga päev kulgeda, kuid teda tuleb hoida, et tema teid hoiaks. Seetõttu tuleb üle vaadata auto tuled, pidurid, kojamehed ja sõiduki üldine seisukord. Võib-olla peab kulunud kojamehed välja vahetama, sest kulunud klaasipuhastaja ei taga head nähtavust.

Sügisel vuravad veel paljud lapsed ratastega kooli. Suuremad koolijütsid saavad ise oma rattad üle vaadata aga väiksemaid peavad kindlasti vanemad abistama. Kontrollida tuleb, kas kõik helkurid on olemas ja ka tuled peavad alati käepärast olema, sest praegu läheb juba varakult pimedaks. Lastele tuleb ka selgitada, milleks peab kiivrit kandma ja neile tuleb õpetada, kuidas käib kiivri õige kinnitamine. Kindlasti ei pea turvavarustust kasutama hirmust, et äkki politsei kontrollib. Kiiver on igaühe enda kaitseks ja kui lapsevanem ilusti ütleb, et soovib näha oma last suureks kasvamas ega taha temast ilma jääda, siis küllap püüab võsuke kiivrit mitte unustada.

Samamoodi on ka helkuri kandmisega. Seda peavad kandma nii noored kui ka vanad. Erinevaid helkivaid tooteid on juba riiete ja ranitsate küljes olemas, aga neid peab aeg-ajalt kontrollima, sest pestes ja igapäevase kandmisega võivad nad oma helkimisvõime minetada. Ka lapsele oleks see põnev mäng kui kontrollite pimedas taskulambiga, kas tema õuevarustus on piisavalt helkiv nii eest kui tagant poolt vaadates. Ranitsa sangadel olevad helkurid ei pruugi jopekäiste tõttu üldse nähtavad olla ja siis on vaja mõelda kuhu saab veel midagi helkivat kinnitada.

Kindlasti peavad lapsed teadma kaua nad tohivad väljas olla. Enamik vastavad selle peale, et nii kaua, kui ema või isa lubab. See on muidugi kõige õigem vastus, aga seaduse järgi peavad lapsed hiljemalt kell 23.00 kodus olema või seaduse keeles ei tohi nad hilisemal ajal enam ilma täiskasvanud saatjata üksi avalikus kohas viibida.

Paljudel jäävad ka suvekodud alates sügisest pikaks ajaks omapead. Soovitav on suvilatest kaasa võtta kõik väärtuslik, nii tehnika, tööriistad kui ka emotsionaalselt olulised esemed. Pikalt üksi seisvad ehitised meelitavad tihtipeale ligi kutsumata külalisi ja siis on lisaks lõhkumisele tekitatud ka asjade kahju. Muidugi saab kõik esemed alati asendada, aga milleks jätta ahvatlusi pikanäpumeestele.

Varuge oma teekondadeks pikemalt aega, et mitte oma närve kulutada ja käige usinasti väljas, sest veel on soe ja päike paitav. Iga ilmaga on väljas mõnus. Tehke koos perega või sõpruskonnaga sõit loodusesse, sest see annab jõudu, energiat ja hea tuju. Pole halba ilma, on lihtsalt vale riietus. Rõõmuküllast sügist kõigile!


ELLE TIKKI
Rapla politseijaoskonna piirkonnapolitseinik